2020 Class 2A girls basketball sub-state tournaments

Here are the matchups for the 2020 Class 2A girls basketball substate tournaments to be played Mar. 2-7:

CLASS 2A

At Elkhart
Quarterfinals
Spearville vs. Leoti-Wichita County
Johnson-Stanton County vs. Sublette
Elkhart vs. Pratt-Skyline
Syracuse vs. Medicine Lodge

Semifinals
Spearville/Leoti-Wichita County vs. Johnson-Stanton County/Sublette
Elkhart/Pratt-Skyline vs. Syracuse/Medicine Lodge

Championship
Mar. 7

At Ellis
Quarterfinals
Wakeeney-Trego Community vs. Hill City
Smith Center vs. Belleville-Republic County
Oakley vs. Plainville
Hoxie vs. Ellis

Semifinals
Wakeeney-Trego Community/Hill City vs. Smith Center/Belleville-Republic County
Oakley/Plainville vs. Hoxie/Ellis

Championship
Mar. 7

At Herington
Quarterfinals
Cottonwood Falls-Chase County vs. Marion
Hillsboro vs. Herington
Bennington vs. Brookville-Ell-Saline
Salina-Sacred Heart vs. Canton-Galva

Semifinals
Cottonwood Falls-Chase County/Marion vs. Hillsboro/Herington
Bennington/Brookville-Ell-Saline vs. Salina-Sacred Heart/Canton-Galva

Championship
Mar. 7

At Horton
Quarterfinals
Blue Rapids-Valley Heights vs. McLouth
Horton vs. Oskaloosa
Jackson Heights vs. Wathena-Riverside
Winchester-Jefferson County North vs. Rossville

Semifinals
Blue Rapids-Valley Heights/McLouth vs. Horton/Oskaloosa
Jackson Height/Wathena-Riverside vs. Winchester-Jefferson County North/Rossville

Championship
Mar. 7

At Inman
Quarterfinals
Sterling vs. Whitewater-Remington
Moundridge vs. Ellinwood
Inman vs. Ellsworth
Hutchinson-Trinity Catholic vs. Sedgwick

Semifinals
Sterling/Whitewater-Remington vs. Moundridge/Ellinwood
Inman/Ellsworth vs. Hutchinson-Trinity Catholic/Sedgwick

Championship
Mar. 7

At Lyndon
Quarterfinals
Wabaunsee vs. Prairie-K.C. Christian
Eskridge-Mission Valley vs. Lyndon
Allen-Northern Heights vs. Richmond-Central Heights
Shawnee-Maranatha Christian vs. Olathe-Heritage Christian

Semifinals
Wabaunsee/Prairie-K.C. Christian vs. Eskridge-Mission Valley/Lyndon
Allen-Northern Heights/Richmond-Central Heights vs. Shawnee-Maranatha Christian/Olathe-Heritage Christian

Championship
Mar. 7

At Sedan
Quarterfinals
Howard-West Elk vs. Cedar Vale\Dexter
Sedan vs. Conway Springs
Garden Plains vs. Leon-Bluestem
The Independent vs. Belle Plaine

Semifinals
Howard-West Elk/Cedar\Dexter vs. Sedan/Conway Springs
Garden Plains/Leon-Bluestem vs. The Independent/Belle Plaine

Championship
Mar. 7

At Yates Center
Quarterfinals
Uniontown vs. Mound City-Jayhawk Linn
Pittsburg-St. Mary’s Colgan vs. Cherokee-Southeast
Erie vs. Arma-Northeast
Pleasanton vs. Yates Center

Semifinals
Uniontown/Mound City-Jayhawk Linn vs. Pittsburg-St. Mary’s Colgan/Cherokee-Southeast
Erie/Arma-Northeast vs. Pleasanton/Yates Center

Championship
Mar. 7

2020 Class 2A Boys Substate Playoffs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *